sobota, 23 Mar 2019
Finał Mistrzostw Polski Kadeta w 7 - osobowej odmianie rugby PDF Drukuj Email
środa, 16 czerwca 2010 08:24

W Mońkach, na Mazurach 13 czerwca odbył się finałowy turniej Mistrzostw Polski Kadeta w 7-osobowej odmianie rugby. W turnieju tym wystąpiło 8 najlepszych drużyn z całej Polski podzielonych na cztery grupy.

 

Grupa A Grupa B
 1. Arka Gdynia
 2. Gorce Raba Niżna
 3. Budowlani Lublin
 4. Ogniwo Sopot
 1. Orkan Sochaczew
 2. Tur Chojnice
 3. Arka Rumia
 4. Pogoń Siedlce

Górale w swojej grupie mieli zwycięzcę grupy północnej – Arkę Gdynia, oraz mocnych Budowlanych Lublin i Ogniwo Sopot. Rozgrywki w grupie toczyły się na zasadzie „każdy z każdym”, potem półfinały na krzyż: A1-B2, oraz A2-B1 i wreszcie finały. W pierwszym meczu drużyna „Gorców” rywalizowała z Budowlanymi Lublin. Mecz był wyrównany, jednak „Górale” grali z większą determinacją i to przyniosło efekt. Po przyłożeniach Szymka Kuczaja i Krzyśka Ząbczyńskiego oraz dwóch udanych podwyższeniach Jarka Knowy nasi rugbiści wygrali 14:7. Chłopaki jeszcze bardziej uwierzyli w siebie. Kolejnym przeciwnikiem była Arka Gdynia – mistrz grupy północnej. Jednak i z nimi poradzili sobie młodzi Górale wygrywając 26:0 po dwóch przyłożeniach Krzyśka Ząbczyńskiego, jednym Szymka Kuczaja i Grześka Góralika, oraz po dwóch podwyższeniach Mariusza Knowy i jednym Jarka Knowy. Ostatni mecz grupowy z Ogniwem Sopot dostarczył najwięcej emocji. Ofiarna walka do ostatniego gwizdka sędziego nie pomogła wygrać tego meczu, i rugbiści Gorców musieli uznać wyższość rówieśników z Sopotu 10:5 (przyłożenie Piotrka Miśkowca). Jednak dzięki poprzednim wynikom utrzymali się na pierwszym miejscu w grupie. W meczu półfinałowym przeciwnikiem „Gorców” byli rugbiści Pogoni Siedlce. Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu, w którym chłopaki pokazali iście góralski charakter, mogli się cieszyć z awansu do finału dzięki przyłożeniu Krzyśka Ząbczyńskiego i podwyższeniu Mariusza Knowy. W finale na zawodników z gminy Mszana Dolna czekał już Orkan Sochaczew, prowadzony przez trenera kadry Polski U-!7 Macieja Misiaka. W turnieju półfinałowym te drużyny już raz się spotkały, i wtedy Górale musieli uznać wyższość Orkana. Tym razem chłopaki spod Tatr postawili przeciwnikowi trudniejsze warunki. Na boisko wyszli bardziej pewni siebie i bardziej skoncentrowani niż poprzednio. Niestety, Orkan znów pokazał że nie bez powodu od kilku lat jest najlepszy w tej kategorii wiekowej. Okazało się, że przyłożenia Krzyśka Ząbczyńskiego i Jarka Knowy oraz podwyższenie Mariusza Knowy to było zbyt mało. Orkan Sochaczew wygrał 24:12.

 

Niemniej radość z osiągniętego wyniku była ogromna. Najmłodsza drużyna w środowisku rugby (UKS Gorce Raba Niżna istnieje dopiero 6 lat), z maleńkiej miejscowości w gminie Mszana Dolna zostawiła za sobą takie potęgi jak Budowlani Łódź, Juvenia Kraków(odpadli już w półfinałach), Budowlani Lublin, Arka Gdynia i inne. UKS Gorce Raba Niżna okazał się prawdziwym „czarnym koniem” tej imprezy, pokazując jednocześnie, że gdy są chęci i wola to można bardzo wiele osiągnąć. Wyjazd ten udało się zorganizować dzięki wsparciu Banku Spółdzielczego w Mszanie Dolnej, urzędowi Gminy Mszana Dolna oraz Starostwu Powiatowemu w Limanowej. A przed zawodnikami Gorców jeszcze Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików 20 czerwca w Poznaniu, oraz finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Gubinie w lipcu. Przypomnieć należy, że 5 czerwca najmłodsi zawodnicy Gorców zostali Mistrzami Polski Dzieci i Młodzieży.

Finały:

 • VII m  Arka Rumia--Arka Gdynia     0:24 (0:10)
 • V m  Ogniwo--Tur Chojnice            14:12 (7:12)
 • III m  Pogoń--Lublin                       12:14 (7:7)
 • I m  Gorce--Orkan                        12:24 (0:19)

Klasyfikacja końcowa:

 1. Orkan Sochaczew
 2. Gorce Raba Niżna
 3. Budowlani Lublin
 4. Pogoń Siedlce
 5. Ogniwo Sopot
 6. Arka Gdynia
 7. Arka Rumia
Poprawiony: środa, 16 czerwca 2010 08:58